08.10.2010.
Mr Vesna Bulatović:
Informatika u obrazovnim institucijama Crne Gore
U organizaciji Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, održan je Kongres matematičara i fizičara Crne Gore u Petrovcu od 07. do 10. oktobra.
Ove godine na Kongresu bili su prisutni i informatičari. Održana su predavanja posvećena informatičkom obrazovanju a jednom od njih prisustvovali su nastavnici Tehnike i informatike naše škole i evo šta su zabilježili.
Mr Vesna Bulatović, nadzornik Zavoda za školstvo Crne Gore održala je predavanje na temu “Informatika u obrazovnim institucijama Crne Gore”.
Vesna Bulatović
U prvom dijelu izlaganja Vesna Bulatović je govorila o ciljevima informatičkog obrazovanja u obrazovnom procesu Crne Gore. Radi se prije svega o korisničkom nivou informatike koji je neophodno da imaju i učenici i nastavnici. Učenici taj nivo postižu kroz predmete predviđene u obrazovnom sistemu. Kako naglašava Vesna Bulatović, u tom procesu posebno treba podsticati eksperimentalne i istraživačke zadatke učenika. Kako je informatika oblast koja je podložna brzim promjenama, neophodno je permanentno usavršavanje nastavnika.
Realizacija ciljeva informatičkog obrazovanja zavisi od određene planske odnosno strateške dokumentacije. U tom dijelu treba pomenuti 2003. godinu kad je donesena Strategija uvođenja ICT-a. Do 2010. godine doneseno je nekoliko strateških dokumenata koji su vrlo bitni kao institucionalna osnova za informatičko obrazovanje. U ovoj, 2010. godini usvojena je Strategija uvođenja ECDL standarda za nastavnike.
Informatičko obrazovanja učenika izvodi se u obrazovnim institucijama kroz redovne i izborne predmete. U osnovnim školama redovni predmet je Tehnika i informatika koja je zastupljena u 5, 6 i 7 razredu sa fondom časova 1+1,5+1,5. Izborni predmeti su u sedmom, osmom i devetom razredu. Obrazovni program je trenutno u fazi preispitivanja i usklađivanje sadržaja sa brzim promjenama u ovoj oblasti.
Raspolaganje sa odgovarajućom informatičkom opremom je osnovni uslov za kvalitetno informatičko obrazovanje. Podaci o opremljenosti govore da 99,5% škola raspolaže sa jednom računarskom učionicom. U periodu od 2005. do 2009. godine došlo je do naglog poboljšanja uslova što se tiče opremljenosti. Po podacima koje navodi Vesna Bulatović, u ovom periodu odnos učenik – računar je sa 120:1 smanjen na 15:1. Podaci zaista govore o znatnom poboljšanju uslova, ali sve to ipak treba posmatrati sa određenom rezervom. Jedna računarska učionica nije dovoljna za veći broj velikih škola da normalno organizuju sve zahtjeve u pogledu informatičkog obrazovanja. Većina računarske opreme koja je nabavljena prvih godina uvođenja reforme, već je zastarjela i trebalo bi je zamijeniti novom, ističe Vesna Bulatović.
Za normalnu realizaciju sadržaja, osim hardverske opreme, neophodan je i odgovarajući softver.
Na svim računarima u obrazovnim institucijama koristi se licencirani softver. Takvu situaciju imamo kad se govori o osnovnom i antivirusnom softveru. U kojoj mjeri i koji didaktički softver će se koristiti u najvećoj mjeri zavisi od kreativnosti i zainteresovanosti samih nastavnika, kaže Vesna Bulatović. Navedeno je i nekoliko adresa web sajtova koji na razne načine mogu biti od pomoći nastavnicima.
U nastavku predavanja Vesna Bulatović je govorila o obrazovnom kadru koji izvodi nastavu iz predmeta Tehnika i informatika. Dobar dio nastavnog kadra je završio fakultete dok još nije bila uvedena informatika u obrazovni sistem. Iz tih razloga je neophodno da se izvrši obuka kadrova, a ona će se realizovati u tri pravca: obuka za ICT kordinatore, obuka za nastavnike informatike i obuka za sve nastavnike i školsku administraciju.
Između niza faktora koji utiču na kvalitet nastave informatike, Vesna Bulatović posebno apostrofira raspored računara u učionici, odnos broja računara i broja učenika, kao i izvođenje dodatne i dopunske nastave.
Informacioni sistem Zavoda za školskstvo je veoma značajan projekat, koji praktično predstavlja veliku bazu podataka koja će biti od velike koristi ne samo Zavodu, nego i svim obrazovnim institucijama, kaže Vesna Bulatović.
Zaključke svog izlaganja, Vesna Bulatović je predstavila kao na sljedećem prikazu, posebno naglašavajući neophodnost formiranja Udruženja nastavnika koji izvode nastavu informatike.